- امنیت 98 - https://www.amniat98.com -

کابل زوج به هم تابیده

کابل زوج به هم تابیده از سیم های مسی دو رنگی تشکیل شده است که هر کدام از آنها دارای قطری بین ۰.۴ تا ۰.۸ میلی متر می باشند. همان گونه که در شکل نمایش داده شده است در این نوع کابل هر جفت سیم به هم تابیده شده و تمام آنها در یک پوشش پلاستیکی قرار گرفته اند. تعداد جفت سیم ها متفاوت بوده و به نوع کابل بستگی دارد. هر چه بیشتر تابیدگی جفت سیم ها در واحد متر بیشتر باشد، مقاومت آنها در برابر هم شنوایی نیز بیشتر خواهد بود. تعداد تابیدگی جفت سیم ها در هر متر یا فوت، نرخ تابیدگی گفته می شود که هر چه این نرخ بالاتر باشد کیفیت انتقال نیز بالاتر خواهد بود.

کابل زوج به هم تابیده به خاطر کاربردهای فراوان در زمینه های مختلف دارای صدها نوع است که هر کدام دارای نرخ تابیدگی، تعداد زوج سیم، درجه ی مس استفاده شده، پوشش و ویژگی های متفاوتی از این دست می باشند.یک کابل زوج به هم تابیده می تواند از ۱ تا ۴۲۰۰ جفت سیم داشته باشد. در شبکه های جدید معمولاً از کابل های دارای ۴ جفت سیم استفاده می شود که در آن یک جفت سیم برای ارسال و سه جفت دیگر برای دریافت داده به کار می روند.

در سال ۱۹۹۱ سازمان های TIA/EIA با ارائه ی استاندارد TIA/EIA 568 کابل های زوج به هم تابیده را در گروه های مختلف دسته بندی کردند که معروف ترین آنها (Cat(Category یا دسته ی ۶e,6,5,4,3 و ۷ می باشد که در شبکه های جدید از دسته های ۵ و بالاتر استفاده می شود.

کابل زوج به هم تابیده نسبتاً ارزان است و نصب آن ساده، و بدون نیاز به تکرار کننده می تواند فاصله ی زیادی را تحت پوشش خود قرار دهد و به راحتی در همبندی های مختلف از جمله ستاره قابل استفاده می باشد. تمام کابل های زوج به هم تابیده در دو دسته ی STP و UTP قرار می گیرند.

کابل STP

سیم های کابل STP (زوج به هم تابیده پوشش دار: Shielded Twisted Pair) افزون بر این دارای پوشش اختصاصی هستند، توسط یک پوشش فلزی (که معمولاً از جنس مس است) نیز احاطه شده اند. این پوشش به عنوان یک محافظ در برابر هجوم نیروهای الکترومغناطیس عمل کرده و از تأثیر گذاری منفی این نیروها روی سیگنال های در حال انتقال درون کابل جلوگیری می کند. عملکرد پوشش STP به سطح و نوع نویز محیط، سازوکار اتصال زمین، ضخامت فلز استفاده شده، تقارن و استحکام آن بستگی دارد. در شکل زیر می توان نمونه ای از کابل STP را مشاهده کرد.

کابل UTP

کابل UTP (زوج به هم تابیده ی بدون پوشش: Unshielded Twisted Pair) شامل یک یا چند جفت سیم روکش دار است که در یک پوشش پلاستیکی قرار گرفته اند. به خاطر استفاده نکردن این نوع کابل از پوشش فلزی محافظ، نسبت به کابل STP ارزان تر بوده و در مقابل از مقاومت کمتری در برابر هجوم نویزها برخوردار می باشد. یکی از موارد بسیار مهم در مدیریت کابل کشی شبکه، داشتن آشنایی کافی با دسته های مختلف کابل به ویژه دسته های ۵،۳ و بالاتر است.

بیشتر بخوانید ...  قابلیت هوشمند ردیابی خودکار یونی ویو
[1]

تشخیص کابل های ۴ زوجه ی دسته ی ۳ و دسته ی ۵ یا e5 قدری دشوار است. معمولاً کارخانه ی تولید کننده، بر خلاف کابل دسته ی ۳ روی پوشش کابل دسته ی ۵، دسته و ویژگی های آن را چاپ می کند. راه دیگر تشخیص این دو نوع کابل از یکدیگر، میزان تاب خوردگی سیم های کابل است به شکلی که یک جفت سیم در هر فوت برای کابل دسته ی ۳ حدود ۳ یا کمتر و در کابل دسته ی ۵ حداقل ۲۱ بار تاب خورده است.

بیشتر بخوانید ...  Disk quota چیست؟
[2]

مقایسه ی STP و UTP

در زیر تفاوت ها و شباهت های این دو نوع کابل فهرست شده است:

source [3]